Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpooltjänster i Göteborgs Stad
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Leasing AB genomför en ramavtalsupphandling avseende bilpoolstjänster i Göteborgs Stad. Ramavtalet omfattar löpande avrop av bilpoolstjänster som skall tillgodose beställarens behov av bil i tjänsten. Ramavtalet kommer att användas som ett komplement till Göteborgs stads egna verksamhetsbilar och interna bilpoolsbilar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 42961300 Hyrningssystem för fordon, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar löpande avrop av bilpoolstjänster. Upphandlingen omfattar bilpoolstjänst som ska bestå av tillgång till bilpoolsbilar som bokas via webbaserat bokningssystem. Samtliga uthämtningsplatser skall vara belägna i Göteborgs Stad.