Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT-konsulttjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-2781-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser IT-konsulttjänster inom fyra kompetensområden där såväl resurskonsulter som uppdragskonsulter omfattas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 320 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1. Systemutveckling
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-konsulttjänster inom fyra kompetensområden, omfattande resurskonsulter samt uppdragskonsulter, för myndighetens behov med omfattning beskriven i upphandlingsdokumenten.
Del nr: 2. IT- och informationssäkerhet
Del nr: 3. Tekniskt stöd
Del nr: 4. Ledning, samordning, styrning