93340-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Polititransporter Region Stockholm
Referensnummer: 409-712.520/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov inom Region Stockholm (Stockholms län och Gotlands län). Ramavtalet omfattar leverans av polititransporter.
Med polititransporter avses hämtning, transport och avlämning av avlidna personer som ska genomgå rättsmedicinsk undersökning vid Rättsmedicinalverket (RMV) i Stockholm (Solna).
Det gäller främst dödsfall som inträffat hastigt och oväntat. Returtransport förekommer då den avlidne förs från RMV till hemkommunen.