93428-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Polisuniformer – Uniform Garments for Indoor and Outdoor Duty
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUniform Garments for Indoor and Outdoor Duty
BeskrivningThe subject matter of this procurement is a framework agreement that will ensure the needs of the Swedish Police Authority and The Swedish Coast Guard on a national basis. The framework agreement includes the provision of uniform garments for indoor and outdoor duty in accordance with the Swedish Police Authority’s own patterns and designs.
Intern identifierareA060.344/2026
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35811200 Polisuniformer
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18200000 Ytterkläder, 18230000 Diverse ytterkläder, 18300000 Klädesplagg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUniform Garments for Indoor and Outdoor Duty