93502-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhetstjänster – Biljettkontroll och ordningsövervakning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBiljettkontroll och ordningsövervakning
BeskrivningUppdraget innebär insatser för upprätthållande av ordning och säkerhet på Länstrafikens buss- och tåglinjenät med tillhörande hållplatsområden inom Jönköpings län. Uppdraget innebär också färdbeviskontroll på Länstrafikens buss- och tåglinjenät inom Jönköpings län i avsikt att upprätthålla och förhöja betalningsmoralen med avseende på alla förekommande biljettyper och därigenom förhindra det intäktsbortfall som uppstår vid medveten och i vissa fall omedveten avsaknad av giltigt färdbevis.
Intern identifierareRJL 2024/4260
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000