Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsinbjudan – Personal-och lönesystem
Referensnummer: UH-2018-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79211110 Lönehantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalslandskommunerna; Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmål har sedan 2010 ett gemensamt personal- och lönesystem med gemensam drift och systemförvaltning. Inom nuvarande samverkan hanteras idag sammantaget ca 8000 anställda inkl. förtroendevalda.
Vi inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans av personal- och lönesystem. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel, inom arbetet med personal och lön, för användare ute i verksamheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79211110 Lönehantering, 79631000 Personaltjänster och lönehantering, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen