93531-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Järnvägsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växelpartier till projekt Alströmergatan
Referensnummer: 3924/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av växelpartier till underhållsprojekt vid Alströmergatan på spårvägsbanan i Göteborg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34941000 Räler och tillbehör till dessa, 34941600 Spårkorsningar, 34941800 Spårväxlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet omfattar leverans av ett växelkomplex och ett övergångsspår. Leveransdatum är 16 mars 2021.