Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt ägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel och Snöröjning
Referensnummer: SPF2021-030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll året om av markområden, trädgårdar, parker, vägar och andra utomhusanläggningar i Skåne. Entreprenaden omfattar även jourberedskap avseende snöröjning och halkbekämpning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen