93601-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal på enklare ultraljudsutrustningar.
Referensnummer: DS2016-0161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Det uppstår några gånger per år behov av att inköpa lite enklare ultraljudsutrustningar, därför beslutade DSAB att genomföra en ramavtalsupphandling på dessa utrustningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen