93716-2021 - ResultatSverige-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling av en italiensk restaurang på Stockholm -Arlanda airport
Referensnummer: SDA2020-00646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av en (1) italiensk restaurang, placerad på Stockholm Arlanda Airport, Sky City, som ska tillhandahålla ett utbud enligt sortiment beskrivet i bilaga 1 kravspecifikation.
Restaurangen ska erbjuda resenärerna ett matutbud inspirerat från Italien och ita-liensk livsstil med en mix av det bästa från det italienska köket såsom pasta, pizza, antipasti, sallader, desserter samt frukostmeny och barnmeny. Utbudet ska även inkludera vin, öl samt andra drycker anpassade utifrån matutbudet.
Maten ska tillagas i ett öppet kök i enheten. Pasta, pizza, antipasti och sallad beställs över disk. Genom glaspartier kan gästerna se hur maten tillagas. Vin och öl beställs från en bar som är integrerad i enheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen