93717-2021 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3 bokhandlar på Stockholm-Arlanda Airport
Referensnummer: SDA2020-00768
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Bokhandel på 3 kommersiella ytor på Stockholm-Arlanda Airport.
Bokhandlarna ska ha ett koncept som är väl lämpat för resenärer för enkel och snabb shopping. Erbjudandet ska vara attraktivt för ett brett utbud av kundseg-ment och anpassas till kundprofilerna för varje plats på flygplatsen. Butiken ska ha ett integrerat koncept för personalrekommendationer som en del av butikens kommersiella design för att skapa en unik och personlig upplevelse för kunderna.
Butikerna ska främst erbjuda pocketböcker på svenska och ha ett begränsat urval av titlar på engelska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen