93741-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: TV-utrustning och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-teknik inkl. LED-vägg till Humanistiska teatern.
Referensnummer: UH 2017-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet skapar en Humanistisk teater vid Engelska parken – Humanistiskt centrum – i Uppsala. Den Humanistiska teatern ska bjuda in till dialog inom universitet mellan ämnen och fakulteter, samt mellan universitetet och omgivande samhälle – lokalt, nationellt och internationellt.
Teatern med cirka 140 platser har en hästskoformad gradäng som inbjuder till dialog, inte bara mellan föredragande och publik, utan också mellan deltagarna i auditoriet och de som deltar. Rummet har mjuka former och utmärks av den stora bildväggen som även den har en svagt kurvad form.
Närheten mellan alla i rummet och den avancerade audiovisuella tekniken skiljer ut detta rum från andra större samlingsplatser i Uppsalaregionen.
Denna entreprenad omfattar audiovisuell teknik till teatern, 2 lärosalar, 6 mötesrum och 2 tysta rum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen