2. Förfarande
Förfarande
Titel: Studie- och elevadministrativt system Vux Norrort
Beskrivning: Denna gemensamma upphandling syftar till att inskaffa ett systemstöd som ska användas för deltagaradministrationen inom vuxenutbildning, inklusive kurskatalog och ansökningshantering. Saas-tjänsten ska stödja grundläggande vuxenutbildning, gymnasial vuxenutbildning, SFI, särskild utbildning för grundläggande nivå, särskild utbildning på gymnasial nivå och Lärvux. Systemlösningen ska ha funktioner för att hantera ansökan, antagning och studerandeadministration. Systemet ska vara webbaserat och användargrupperna för de olika funktionerna ska omfattas bl.a. av sökande/studerande, kursadministratörer, antagningspersonal/handläggare/administratör, vägledare/SYV, pedagoger, skolledning/rektor, ekonomer, lärare och systemförvaltare/systemadministratörer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98605:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd