93772-2019 - ResultatSverige-Luleå: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utmana urbaniseringen - Extern kompetens paket 8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet "Utmana urbaniseringen" bedrivs vid Luleå tekniska universitet Campus Skellefteå. Målet med projektet är att träindustrin ska bredda och fördjupa sin marknadsfokusering nationellt och internationellt. Luleå tekniska universitet (LTU) är projektansvarig och således även stödmottagare och den som driver projektet. Projektet finansieras av Tillväxtverket och Region Västerbotten med medel från den Europeiska regionala utvecklingsfonden.
Projektet består av nio definierade paket med tillhörande aktiviteter. Aktiviteterna riktar sig i första hand till ägare och företagsledare. Projektets totala löptid är 3 år med start jan 2016. Paketen, delprojekten, är utlagda i kronologisk ordning så att det teoretiskt är möjligt för ett företag att delta i alla delar. Projektet förväntas aktivt engagera 25 - 30 företag. Paket 1 - 7 är redan upphandlade.
Nu upphandlas konsult för att genomföra paket åtta "Extern kompetens". Syftet är att deltagande företag skall arbeta medvetet och aktivt med sin kompetensförsörjning. Dels genom förbättrad rekrytering, dels genom att erbjuda möjligheter för befintliga medarbetare att höja sin kompetens på olika områden.
Mål: Deltagande företag skall ha utvecklat en rekryteringsmanual, en rekryteringsplan samt en kompetensutvecklingsplan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 73220000 Utvecklingsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen