93906-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjuksköterskebemanning till Karolinska
Referensnummer: 19-047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjuksköterskebemanning till Karolinska Universitetssjukhuset.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Karolinskas behov av bemanningstjänst av sjuksköterskor. Karolinska har idag, via SLLs ramavtal SLL1912, avtal med 7 leverantörer. Dessa leverantörer har idag inte möjlighet att kunna försörja Karolinskas hela behov av bemanning. Vi har nu behov av att upphandla fler leverantörer för att säkerställa vårdplatserna. Avtalet kommer att nyttjas då de SLL upphandlade leverantörerna inte kan leverera.