94-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stigtomta F-6 skola och förskola, nybyggnation.
Referensnummer: KK16/651
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser att genom totalentreprenad låta genomföra en byggnation av en ny skola med ny utomhusmiljö och tillfartsvägar i Stigtomta.
Byggnaden ska innefatta skola från förskoleklass till årskurs 6, byggnationen dimensioneras för 420 skolbarn. I dagsläget planeras skolans verksamhet för 380 barn.
Byggnaden ska även rymma 6 förskoleavdelningar med plats för 120 barn.
Byggnaden ska innefatta ett tillagningskök med kapacitet till 700 portioner.
Byggnaden ska innefatta ett bibliotek, som kommer att fungera både för skola/förskola och för boende i Stigtomta. Biblioteket kommer att vara ett så kallat meröppet bibliotek öppet bemannat/obemannat även på kvällstid.
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen