94023-2025 - Resultat
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – Ramavtalsupphandling: IT-konsulter och uppdrag
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtalsupphandling: IT-konsulter och uppdrag
BeskrivningDenna upphandling omfattar konsulttjänster inom IT-området och behov i form av resurs- och projekt/uppdragskonsulter. Upphandlingen är indelad i fem (5) olika delområden som anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på. Delområden: 1. IT-ledning/IT-Governance 2. Cybersäkerhet, IT- och informationssäkerhet 3. IT-arkitektur 4. Förvaltning, utveckling och test 5. IT-infrastruktur och molntjänster Sida har för avsikt teckna ramavtal med en (1) leverantör för delområdena 1 och 3, och för delområdena 2, 4 och 5 kommer ramavtal tecknas med tre (3) leverantörer per delområde förutsatt att så många godkända anbud har inkommit. Vid färre antal anbud än tre (3) kommer avtal att tecknas med minst två (2) godkända anbud. Vid färre än två (2) godkända anbud kommer inget avtal att tecknas i det aktuella delområdet. Generellt för uppdragen gäller att de kan genomföras i olika format, t.ex. som resurskonsult inom linjeorganisationen, som expertkonsult i rådgivarroll, som fristående leveranser av projekt, uppdrag och tjänster. Sida har ett behov av att anlita resurser/konsulter inom IT-området exempelvis för att resurssätta specialistroller inom olika initiativ/projekt, agera i linjefunktioner där Sida IT saknar egen bemanning eller kompetens samt i olika uppdrag inom områden för kvalitetssäkring, rådgivning och expertutlåtanden eller andra typer av uppdrag inom IT-nära verksamhet. Uppdragen kan vara av kortare eller längre karaktär och kräva olika kompetensprofiler och senioritet/erfarenhet hos konsulterna. Arbetet ska utföras på Sidas kontor i Stockholm, om inte annat upplägg angivits i kommande avrop.
Intern identifierare24/001267
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72226000 Konsulttjänster för leveranskontroll av systemprogram, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: IT-ledning/IT-Governance
BeskrivningOmrådet för IT-ledning/IT-Governance omfattar olika typer av konsulttjänster inom ledning och styrning kopplat till IT, ex vis strategiframtagande, metodstöd kring projektledning och -projektgenomförande, portföljledning, programledning, förvaltningsledning samt verksamhetsutveckling och processledning där IT är en komponent.
Intern identifierareDelområde 1: IT-ledning/IT-Governance
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2: Cybersäkerhet, IT- och informationssäkerhet
BeskrivningInom detta område söker vi tre samarbetspartners som både kan stödja Sida inom Cybersäkerhet, IT- och informationssäkerhet. Med samarbetspartner avser vi en integrerad leverantör som tar ett stort ansvar för säkerhetsarbetet löpande inom linjen. Tjänster och uppdrag som partnern ska kunna bistå med exemplifieras nedan, men listan är inte allomfattande, utan partnern ska kunna bistå med stöd och kompetens inom ytterligare områden som enligt branschstandard bedöms beröra IT-, cyber- och informationssäkerhetsarbetet. Sidas vision är på sikt att paketera och tjänstefiera delar av cybersäkerhetsarbetet.
Intern identifierareDelområde 2: Cybersäkerhet, IT- och informationssäkerhet
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3: IT-arkitektur
BeskrivningArkitekturområdet omfattar ett flertal olika delar såsom kunskap och kompetens på mjuk-, hårdvaru- och infrastruktursidan så väl som en övergripande förståelse över hur ett IT-ekosystem hänger ihop samt hur tillkommande lösningar skall inkorporeras i befintlig systemarkitektur. Övrig specialistkompetens är att kunna ta fram, förädla/revidera och konkret agera utifrån framtagna arkitekturprinciper och -rutiner.
Intern identifierareDelområde 3: IT-arkitektur
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 4: Förvaltning, utveckling och test
BeskrivningInom detta område söker vi tre proaktiva samarbetspartners, som både kan stödja IT-enheten i arbetet med att utveckla (t.ex. utforma databaser, programkod, ramverk, verktyg och utvecklingsmiljöer), testa (utvärdera testresultat och testautomation), förvalta samt vara en partner i frågor som rör innovation, design (koncept och gränssnitt) och analys. Området innefattar kunskap om relevanta standarder och riktlinjer inom användbarhet och tillgänglighet, exempelvis WCAG och EN 301 549. Kompetens inom Webbtillgänglighetsdirektivet och erfarenhet av ISO 9241-11 samt metoder för användarcentrerad utveckling. Området omfattar såväl leverans av tjänster (nytt/förändrat system) som resurskonsulter, uppdrag och projekt. Förvaltningsåtagandet innefattar att garantera en säker och kostnadseffektiv förvaltning samt att vara visionär och ge Sida råd om den fortsatta utvecklingen inom förvaltningsområdet. Arbetet kan genomföras i olika format, t.ex. som resurskonsult inom linje eller projektorganisation, som expertkonsult i rådgivarroll, samt i projekt och förvaltning med helhetsåtagande såsom paketerad tjänst.
Intern identifierareDelområde 4: Förvaltning, utveckling och test
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 5: IT-infrastruktur och molntjänster
BeskrivningSidas IT-miljö bygger huvudsakligen på Microsoft produkter (on-prem) och lösningar i AWS-miljö (molnet). IT-miljön är en blandning av SQL databaser och verksamhetsspecifika system/applikationer. Det finns även köpta tjänster som integreras. Det finns ett önskemål att utöka användning av standardiserade SaaS tjänster. Område Molntjänster: Området omfattar leverans av molntjänster och tillhörande förvaltning. Med molntjänst omfattas bl.a. tjänster så som exempelvis applikationer, databaser, och infrastruktur som molntjänst, inkluderande bl.a. serverkapacitet, lagring och säkerhetskopiering. De förvaltningstjänster som ingår i området är exempelvis installation och konfiguration, driftövervakning, licensrådgivning, migrering, systemadministration, test samt kompetensöverföring/överlämning.
Intern identifierareDelområde 5: IT-infrastruktur och molntjänster