94024-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snösätraskolan, om-, ny- och tillbyggnad samt rivning
Referensnummer: Dnr: 2019-00387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar totalt ca 5 960 m2 BTA varav ca 4 275 m2 utgörs av befintliga ytor och ca 1 685 m2 är ny- och tillbyggnation.
I befintliga delar utförs bl.a. nya el-, tele- och VVS-inst., omfattande ytskiktsrenov. och delvis nya planlösningar.
Skolgården anpassas efter att ny-, tillbyggnad och rivning är färdigställda. Konstgräsplan ska anläggas. Behandlad yta är ca 900 m2.
I samband med skolgården kommer bef. gymnastiksal att rivas. Entreprenaden är indelad i sex st. huvuddelar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen