94033-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WBAB Ramavtal VA anläggning
Referensnummer: WBAB 2021/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
WBAB inbjuder till anbudsgivning avseende mark- och anläggningsarbete, nyläggning och drift, underhåll och förnyelse på ledningsnät samt VA-arbeten på allmänna ytor. Underhåll kan också ske på schaktfri förnyelse. Filmning efter utfört arbete ska ske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 86 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen