Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM-tjänster.
Referensnummer: 17RS1166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Örebro län område Länstrafiken avser att upphandla CRM-erbjudanden. I uppdraget ligger att hantera, administrera/genomföra, utvärdera och utveckla metoderna kring kampanjerna. Slutmålet är att öka resandet med kollektivtrafik i Örebro län.
Utöver att utveckla kundregistret ingår även att bygga upp och förvalta en kunddatabas som sedermera kan kopplas till ett lojalitetsprogram. Således är kundvård och utveckling av befintliga kunder också en väsentlig del i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen