94181-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: UH-2019-621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar tryckeritjänster, som ska täcka behovet för kommunens samtliga verksamheter och bolag genom ett rangordnat ramavtal. Under år 2019 uppgick inköpen av tryckeritjänster till cirka 1,5 miljoner kronor. Den angivna omfattningen kan komma att både över-och underskridas och innebär ingen förpliktelse för beställaren. Kommunens servicecenter har egna grafiker och tryckare som hanterar större delen av de digitala trycken in-house, till exempel visitkort, broschyrer och foldrar. Deras främsta behov är back-up på dessa tjänster samt möjligheten att lägga ut stora volymer och offsettryckning på en extern leverantör. Upphandlingen omfattar även området storformat (exempelvis Roll-ups, skyltar, affischer, dekaler och vepor).Tillsammans med kommunikationsansvariga inom respektive verksamhet och bolag kommer de vara den främsta beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1(Print och offset) i upphandling Tryckeritjänster.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 (Storformat) i upphandling Tryckeritjänster.
Del nr: 2