94206-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av bilar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommersiella bilpoolstjänster
Referensnummer: 1024/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplysning:
Avbrytandebeslutet i tidigare upphandling av Kommersiella bilpoolstjänster 0058/22 är under överprövning i Förvaltningsrätten i Göteborg i mål 13788-22. En förutsättning för att ramavtal ska kunna tecknas i förevarande upphandling är att det överprövade avbrytandebeslutet vinner laga kraft. Om avbrytandebeslutet upphävs kan förevarande upphandling komma att avbrytas.
Omfattning:
Göteborgs Stad inköp och upphandling har till syfte att upphandla en öppen bilpoolstjänst så kallad "Kommersiell bilpoolstjänst". Med öppen bilpool menas att bilarna ska vara tillgängliga för allmänheten och externa företag.
Leverantören åtar sig att erbjuda en bokningssystem, en bilpool som i första hand består av elbilar samt all service och underhåll av bilar och system.