9431-2017 - ResultatSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Konsulter för trafikplanering/dimensionering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kodSE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal av konsulttjänster till Tekniska nämnden och Västerås stad för trafikplanering/dimensionering. Detta omfattar utredningar, analyser, prognoser, kapacitetsberäkningar och dimensionering av trafik och parkering samt framtagande av principutformnings- och gestaltningsförslag av gaturummet. Dessutom omfattas att kunna göra konsekvensbeskrivningar och kostnadsuppskattningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.