94314-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster – Ramavtal mättekniker
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal mättekniker
BeskrivningUpphandlingen syftar till att teckna ramavtal för tekniska konsulttjänster avseende utsättning och inmätning inkl vissa andra arbetsuppgifter i anslutning till mätningsuppdragen. Upphandlingen genomförs gemensamt av de kommunala förvaltningarna Stadsmiljöförvaltningen, Exploateringsförvaltningen och Kretslopp och Vatten. Efter avslutad upphandling kommer respektive förvaltning att teckna separata ramavtal med antagna anbudsgivare.
Intern identifierareSMF-2024-00009
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Titel2024-00009: Ramavtal mättekniker