94412-2017 - ResultatSverige-Håverud: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling mattransporter.
Referensnummer: UH-2017-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Bengtsfors kommuns behov av mattransporter till skolor, förskolor och äldreomsorg.
Med mattransport avses lastning, distribution och lossning av kall och varm mat samt tillbehör och varor från produktionskök. Även returtransport av tomgods ingår.
Leveranser till skolor/förskolor sker alla vardagar utom helgdagar och friluftsdagar under året. Leveranser sker även under lovdagar till förskolor samt vissa fritids efter överenskommelse. Till äldreomsorgen sker leveranser alla dagar per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Uppdrag 1, Mattransporter från produktionsköket i Bäckefors
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag 2, Mattransporter från produktionsköket i Billingsfors
Del nr: 2
Uppdrag 3, Mattransporter från produktionsköket i Bengtsfors
Del nr: 3