94422-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av arbetsmaskiner, manskapsbodar, m.m.
Referensnummer: KS 2021/330 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser inhyrning av arbetsmaskiner och manskapsbodar m.m.
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733
Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834
Affärsverken Energi AB 556086-1618
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42418000 Lyft-, hanterings-, lastnings- eller lossningsmaskiner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avser inhyrning av arbetsmaskiner och manskapsbodar mm
Karlskrona kommun förvaltar ett fastighetsbestånd på ca 310.000 m2 fördelat på skolor, förskolor, idrottsanläggningar, offentliga lokaler, äldre-, social- samt funktionsstödsboende. Inhyrda i externa fastigheter ca 175.000 m2 där ett visst ansvar ingår. Karlskrona Kommun har en egen byggserviceavdelning bestående för närvarande av snickare, murare samt målare. Beställaren äger rätten att nyttja egna resurser för vissa arbeten i ovanstående fastigheter.
Affärsverken är en del av Karlskrona kommun. Vi erbjuder hållbara produkter och tjänster till privatpersoner och företag. Framförallt är vi verksamma inom kommungränserna, förutom när vi säljer vår miljövänliga el. Då finns kunderna även utanför vårt nätområde.
Affärsverken har en bred verksamhet med två gemensamma nämnare - hållbarhet och bra service. Vi arbetar med affärsområdena energi, cirkulär och kommunikation samt kör skärgårdstrafiken i Karlskrona.
För mer information se vår hemsida https://www.affarsverken.se/om-affarsverken/
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser inhyrning av arbetsmaskiner, manskapsbodar m.m..