94424-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av TV-Abonnemang och tillhörande tjänster
Referensnummer: FM2019-12547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver sin verksamhet inom hela Sverige. Förutsättningarna för Försvarsmaktens verksamhetsställen skiljer sig åt både kopplat till placering i landet och till verksamhetsslag. Vilket medför att Försvarsmakten idag har olika lösningar för signalmottagning så som parabol, TV-antenn, satellit och fiber.
En del av Försvarsmaktens verksamhets bedrivs dygnet runt och innebär att exempelvis IT, telefoni och TV ställer krav på tillgänglighet, stabilitet och utbud. Försvarsmaktens utgångsläge är att kunna erbjuda sin personal ett komplett TV-paket, men vid behov även köpa tilläggskanaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen