94440-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Låssmedstjänster – Låssmedstjänster för montering av digitala lås
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLåssmedstjänster för montering av digitala lås
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för låssmedstjänster till kommunens Vård- och omsorgsverksamhet och montering av Phoniro Portlås i fastigheter som inrymmer bostäder för omsorgstagare i hemtjänsten. Upphandlingen omfattar också stödtjänster till kommunens eget teknikteam samt leverans av material till densamma. Norrköpings kommun, Vård- och omsorgskontoret har avtal med Phoniro avseende hyra av digitala lås (brukarlås och portlås) med syfte att uppnå ”nyckelfri hemtjänst”. Kommunen håller nu på att bilda ett Teknikteam som ska ta över ansvaret för all montering av digitala lås. Teknikteamet beräknas vara på plats senast 1 april 2024. Teknikteamet kommer inte ha egen kompetens för att montera Phoniros portlås och avser därför att upphandla avtal med en leverantör som dels kan sköta den monteringen, dels finns som stöd för Teknikteamet när de stöter på komplicerade dörrmiljöer hos brukarna och där det kan till exempel kan bli aktuellt att byta låskista eller flytta dörrlister.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98395000 Låssmedstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLåssmedstjänster för digitala lås
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94459:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten