94465-2024 - Resultat
Sverige – Mätningstjänster – Kontrollprogram avseende grundvattennivåer och sättningar i mark och byggnader
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKontrollprogram avseende grundvattennivåer och sättningar i mark och byggnader
BeskrivningStockholms stad utför sedan lång tid tillbaka mätningar av grundvattennivåer och marksättningar i ett stort antal mätpunkter inom Stadens gränser. Även sättningar i hus (dubbar installerade i socklar) kontrolleras på ett antal byggnader i Innerstaden och i Gamla stan. I Stadens digitala arkiv finns ca 480 grundvattenrör och 25 st markpeglar samt ca 1 360 st sättningsdubbar i Gamla stan och i Innerstaden. Vissa av dessa är dock ur funktion, borttagna etc. Syftet med mätningarna är att kontrollera grundvattennivåer och sättningsrörelser, dels för en översiktlig uppföljning, dels för att resultaten ska kunna utgöra underlag i olika bedömningar och utredningar.
Intern identifierareE2023-03762
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71355000 Mätningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKontrollprogram avseende grundvattennivåer och sättningar i mark och byggnader