Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner och redskap för trätillverkning
Referensnummer: 2021-2872
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42642100 Verktygsmaskiner för träbearbetning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar maskiner och redskap för trätillverkning med tillhörande service, reservdelar samt utbildning. Behoven finns främst inom Kriminalvårdens arbetsdrift. Ramavtal kommer att tecknas med alla anbudsgivare som uppfyller ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner, 42623000 Fräsmaskiner, 43812000 Sågutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen