2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppdatering av licenser och mjukvaror navigationsutrustning, Neuro
Beskrivning: Upphandlingen avser en uppdatering av samtliga licenser och mjukvaror för kirurgisk navigation inom neurokirurgi på den befintliga navigationsutrustningen inom verksamhetsområde Neuro, Akademiska sjukhuset. Mjukvaran avser användning på planeringsserver, Curve Navigation Station (2st), Kick EM (1st) och Buzz Navigation (1st), av fabrikat Brainlab. Upphandlingen sker genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kapitel 14§ pkt 2 och 6 kapitel 17§ pkt 2b. Region Uppsala har för avsikt att teckna avtal med Brainlab Sales GmbH efter det att frivillig avtalsspärr (10 dagar) löpt ut. För att uppnå full funktionalitet för avsedd användning i syfte att erbjuda patientsäker, högspecialiserad och avancerad neurokirurgi är det nödvändigt att mjukvaran är av samma fabrikat och innehåller efterfrågade funktioner. Denna uppdatering kan endast utföras av en leverantör. Ett byte av leverantör skulle medföra att Region Uppsala tvingades anskaffa utrustning som är tekniskt oförenliga med befintlig utrustning och infrastruktur samt leda till oproportionerliga tekniska och kliniska svårigheter vid operationer, planering, drift och underhåll samt avsevärd kostnadsstegring. Anskaffning av annat fabrikat skulle leda till att Region Uppsala inte kan använda det befintliga navigationssystemet fullt ut, vilket kan inverka negativt på patientsäkerheten och vårdproduktion. På Region Uppsala finns ett nätverk och därtill hörande server för kommunikation mellan röntgenverksamheterna och navigationsutrustningen samt tillhörande patientdatabas där all navigation sparas. Vid uppdatering av befintlig mjukvara som upphandlingen avser kan detta nätverk fortsatt användas. Byte av leverantör hade inneburit att samtlig hårdvara och kopplingar till annan medicinsk utrustning måste bytas ut. Det hade även påverkat pågående forskningsprojekt som använder befintlig utrustning. Byte av befintligt system hade inneburit att Region Uppsala hade behövt bygga upp två parallella IT-lösningar för samma ändamål som inte skulle kunna kommunicera med varandra. Kostnaderna för införskaffande, drift och underhåll skulle därmed vara avsevärda. Dessutom har alla användare utbildning och erfarenhet av systemet. Detta är väsentligt för patientsäkerheten.
Intern identifierare: UPPH2024-00066
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000