Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiologiska tjänster i Göteborg.
Referensnummer: HSNG 2016-00347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska säkerställa att radiologiska tjänster finns tillgängliga för öppen specialistvård som bedrivs av privata vårdgivare med avtal enligt LOU eller läkare ersatta enligt LoL (1993:1651) samt ge primärvård möjlighet att remittera till radiologisk undersökning utanför sjukhusen. De upphandlade tjänsterna ska utgöra ett komplement till Västra Götalandsregionens bild- och funktionsmedicinska kliniker. Upphandlingsunderlag finns i Amesto.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85150000 Medicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen