94553-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omtankens Hus Vård- och omsorgsboende i Vellinge kommun.
Referensnummer: On 2016/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser drift av Omtankens Hus vård- och omsorgsboende i Höllviken, med 57 lägenheter för permanentboende, demens och somatik, samt korttidsboende, fördelat på 6 avdelningar med 9 respektive 10 lägenheter på varje avdelning. I boendet finns gemensamhetsutrymme och mottagningskök på varje avdelning.
I uppdraget ingår även att bedriva dagverksamhet för personer med kognitiv sjukdom.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drift av Omtankens Hus vård- och omsorgsboende i Höllviken, Vellinge kommun.