94569-2019 - ÄndringSverige-Eslöv: Markanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenader ramavtal
Referensnummer: MOS.2019.0208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska leda till att ramavtal avseende markentreprenader tecknas.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med fem (5) entreprenörer.
Ramavtalet avser utförandet av markarbeten i anslutning till Beställarens geografiska område. Entreprenören ska ha kapacitet att utföra entreprenader på samtliga orter inom Eslövs kommun.
Arbetena kan bland annat omfatta schakt och anläggningsarbeten i hårdgjord och grön miljö, vatten, avlopp, dränering, stängselsättning, planteringsarbete mm.