Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Projektering Säterigatan
Referensnummer: EXF-2023-00609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar projektering av allmän plats gator och GC-vägar samt gestaltning och projektering av park med cykelramp och trappor inom planområdet för järnvägstunnel och bostäder vid Säterigatan. Det omfattar även projektering av VA-ledningar för försörjning av planområdet samt ledningssamordning för samtliga ledningsägare
Leveransen innebär förslagshandling (för gestaltning av ramp -och trappsystem) samt fyra stycken förfrågningsunderlag för utförande-entreprenad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen