94679-2020 - ÄndringSverige-Borås: Gaser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande gas
Referensnummer: 19/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande delområden;
Nitrogen och Koldioxid
Helium
Anbud kan lämnas på ett av delområdena eller på båda två.
Ramavtalet är format som rangordnat ramavtal, rangordningen kommer ske genom ekonomiskt mest fördelaktiga utifrån bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal. RISE har idag ett antal avtal med olika leverantörer och de löper ut vid olika tidpunkter. Vartefter avtalen löper ut kommer de att ansluta till detta ramavtal.