94700-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Mötes- och konferenstjänster på hotell – Små konferenser och möten 2022 Helpension antal deltagare 5-60 (kompletterande upphandling)
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSmå konferenser och möten 2022 Helpension antal deltagare 5-60 (kompletterande upphandling)
BeskrivningDenna upphandling omfattar Tjänster inom små konferenser och möten, Helpension (konferens inklusive övernattning), antal deltagare 5-60. Anbud kan endast lämnas på efterfrågade geografiska anbudsområden, enligt avsnitt Antal Ramavtalsleverantörer per geografiskt anbudsområde (kommun/kommundel). Ramavtalsområdet Små konferenser och möten, Helpension antal deltagare 5-60 får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 5,1 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Utöver denna upphandling annonseras ytterligare fyra upphandlingar parallellt avseende Konferenser och möten vilka samtliga utgör komplettering till tidigare genomföra upphandlingar: Små konferenser och möten 2022, Helpension antal deltagare 61-150 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-264-2024) Små konferenser och möten 2022, Dagkonferens antal deltagare 5-60 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-265-2024) Små konferenser och möten 2022, Dagkonferens antal deltagare 61-150 (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-266-2024) Stora konferenser och möten 2022, (från och med 151 deltagare) (kompletterande upphandling) (dnr 23.3-267-2024) För mer information se upphandlingsdokument.
Intern identifierare23.3-263-2024
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingar av Konferenser och möten, i detta fall Små konferenser och möten Helpension antal deltagare 5-60, omfattas av bilaga 2 enligt 19 kap. 1 § 1 st. 2 p. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och kommer att upphandlas enligt ett enstegsförfarande. Detta innebär att alla leverantörer har rätt att lämna anbud och där både prövningen av kraven på leverantören (kvalificeringskrav) och prövningen av krav och kriterier kopplade till Tjänsten sker i ett och samma steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
Ytterligare klassificering (cpv): 55130000 Andra hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav
BeskrivningSe upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFalkenberg, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelForshaga, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelGnesta, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelGotland kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelGöteborg kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelHaparanda, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelHuddinge, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelKalix, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelKarlskrona kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelKramfors, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelKungsör, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0013
TitelKävlinge, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0014
TitelLandskrona, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0015
TitelLeksand kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0016
TitelLilla Edet, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0017
TitelLycksele, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0018
TitelPiteå, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0019
TitelSala, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0020
TitelSkara kommundel 1, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0021
TitelSkara kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0022
TitelSolna kommundel 1, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0023
TitelStockholm kommundel 12 Hägersten-Liljeholmen, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0024
TitelSträngnäs, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0025
TitelSundbyberg, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0026
TitelSvedala, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0027
TitelSöderhamn, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0028
TitelTanum, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0029
TitelTierp, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0030
TitelTrelleborg, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0031
TitelTrollhättan kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0032
TitelVaxholm, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0033
TitelVidsel, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0034
TitelVästervik, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0035
TitelVästerås kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0036
TitelÅre kommundel 1, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0037
TitelÅre kommun övrig, anbudsområde
Del (anbudsområde)LOT-0038
TitelÄlvkarleby, anbudsområde