94738-2017 - ResultatSverige-Kalmar: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av huvudsäte till KSRR, Moskogen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar län.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Projektet omfattar nybyggnad av:
— Personalbyggnad, byggnad A;
— Personalbyggnaden skall certifieras som miljöbyggnad nivå silver;
— Service-, tvätthall-, kärltvätt och kallförråd, byggnad B;
— Carportbyggnad inklusive närförråd, byggnad C;
— Carport tjänstefordon, byggnad D;
— Tillhörande mark-, installationsarbeten och servisledningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.