See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster - Byggadministration
Beskrivning: Ramavtal avses att upphandlas för tjänster såsom utredning och projektering m.m. inom följande konsulttjänstkategorier inom byggadministration: 2) Kalkyl 3) Projekterings/Byggledning 4) Besiktning 5) Kontrollansvar
Intern identifierare: IU24-76
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 2) Anbudsspecifikation "Kalkyl"
Beskrivning: Uppdraget innebär framtagande av komplett projekt- och produktionskalkyler inom samtliga skeden i byggprocessen i såväl ROT- projekt som nyproduktion.
Intern identifierare: 1541119-67f8f56bc02794dd0269fd7c
Huvudklassificering (cpv): 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 3) Anbudsspecifikation "Projektledning/byggledning "
Beskrivning: Uppdraget innebär att Ansvara och leda projekt i samtliga skeden (förstudie till genomförande). Så som planering, projektering, styrning och uppföljning och genomförande etc. Utföra kontroll och övervakning av produktion på byggplats tidsmässigt. Utföra ekonomisk uppföljning och avstämning i samtliga skeden. Deltaga i och leda projekteringsmöten och byggmöten mm. Hjälpa och rapportera till Beställaren som omfattar administration, koordination av projektmedlemmar samt insamling, analysering, vägledning och sammanställning av information från övriga i projektet. Vid situationer då beställaren under ett projekts genomförande, samtliga skeden, behöver stöd skall detta kunna lösas med fysisk närvaro inom ca 1,5 timma oavsett var inom kommungränsen behovet uppstår.
Intern identifierare: 1541120-67f8f56bc02794dd0269fd7f
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 4) Anbudsspecifikation "Besiktningar"
Beskrivning: Uppdraget innebär : Kontrollansvar i enlighet med PBL. Kontrollansvarig skall biträda byggherren med kontrollplan, rapportera avvikelser till byggherren och byggnadsnämnden samt avge utlåtanden till Byggnadsnämnden och byggherren som underlag för slutbesked.
Intern identifierare: 1541121-67f8f56bc02794dd0269fd80
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 5) Anbudsspecifikation "Kontrollansvar"
Intern identifierare: 1682252-67f8f56bc02794dd0269fd81
Huvudklassificering (cpv): 71328000 Kontroll av bärverksprojektering
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 1) Förfrågningsunderlag (Generell del) Byggadministration
Beskrivning: Ange vilka delar i upphandlingen som avses besvaras. Denna del är obligatorisk.
Intern identifierare: 1541125-67f8f56bc02794dd0269fd82