Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuella rullstolar och tillbehör
Referensnummer: HSN 1101-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33193120 Rullstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar förskrivningsbara hjälpmedel inom områdena Manuella rullstolar och icke fabrikatsbundna tillbehör. Till den senare gruppen räknas Nack-/huvudstöd samt bälten och selar. Hjälp vid utprovning vid några tillfällen per år ska ingå i upphandlat pris. Utbildning till personal och förskrivare ska ingå i upphandlat pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ALLROUNDRULLSTOL VÅRDARMANÖVRERAD STANDARD
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33193120 Rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allroundrullstol vårdarmanövrerad standard. Uppskattad årsvolym: 220 st Takvolym: 300