9479-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt-, projekterings- och byggledning Byggnader/Fastighet
Referensnummer: SH 2022/411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt-, projekterings – och byggledning Byggnader/Fastighet för Stockholms Hamn AB och Kapellskärs Hamn AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71315000 Byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde är 3 000 000 SEK per år. Högsta värdet är 30 000 000 SEK för 8 år.
Stockholms hamnar avser att anta tre (3) leverantörer.
Upphandlingen är inte uppdelad utan består av ett (1) avtalsområde. Leverantören ska lämna anbud på samtliga roller som efterfrågas.