94790-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Landmätning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Lantmäteri, Ramavtal affärsområde Syd
Referensnummer: 22/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355200 Landmätning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utrednings- och konsulttjänster i samband med bl.a. äganderättsfrågor, exploatering av fastigheter, framtagande av detaljplaner och plangenomförande, lantmäteriförrättningar, fastighetsbildningar, övriga förrättningsåtgärder såsom t.ex. gemensamhetsanläggningar, fastighetsöverlåtelser och frågor om infrastruktur och ledningar m.m.
Upphandlingen omfattar Akademiska Hus affärsområde;Syd och är uppdelad i 2 delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Akademiska Hus affärsområde Syd och är uppdelad i 2 delar.
Förutsättningar för uppdraget
Syftet med denna upphandling är att träffa ramavtal för Akademiska Hus behov av utrednings- och konsulttjänster i samband med bl.a. äganderättsfrågor, exploatering av fastigheter, framtagande av detaljplaner och plangenomförande, lantmäteriförrättningar, fastighetsbildningar, övriga förrättningsåtgärder såsom t.ex. gemensamhetsanläggningar, fastighetsöverlåtelser och frågor om infrastruktur och ledningar m.m. Se vidare beskrivning under avsnitt 2.5.2.
Upphandlingen omfattar Akademiska Hus affärsområde Syd och är uppdelad i 2 delar.
Det finns behov av dessa konsulttjänster eftersom företaget för närvarande arbetar med flera stora komplicerade byggprojekt, överlåtelser av 3D-fastigheter samt förvaltningsfrågor, campusplanering och övrig fastighetsutveckling. Inom Akademiska Hus arbetar vi oftast tillsammans i team och blandar olika kompetenser för att ha tillgång till rätt mix av erfarenhet och kompetens i de frågeställningar vi ställs inför.