Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiosk till anstalten Gävle samt häktet Bomhus
Referensnummer: 2018-25947
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Kriminalvårdens behov av kioskverksamhet till anstalten Gävle samt häktet Bomhus. Kioskverksamheten ska bedrivas i lokaler som Kriminalvården anvisar vid respektive verksamhetsställe. Uppdraget innebär att leverantören ska sälja kioskprodukter från ett överenskommet sortiment till de intagna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15990000 Tobak, tobaksvaror och tillbehör, 55311000 Serveringstjänster för särskild kundgrupp, 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen