94800-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matdistribution - kyld mat
Referensnummer: 2019-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Distribution av kylda en-portionsförpackningar med mat till privatpersoner
Omfattning
Beställaren avser att upphandla matdistribution av kyld mat, enligt kravspecifikationen.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 500 000 kronor.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen