94811-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SOLNA: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster 2020
Referensnummer: KS/2019:190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad upphandlar revisionsbiträde för staden inklusive koncernen samt angivna koncernbolag och stiftelser för revision.
Inbjudan
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Revisionstjänster 2020
Solna stad upphandlar revisionsbiträde för staden inklusive koncernen samt angivna koncernbolag och stiftelser för revision. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Ramavtalet gäller för en tidsperiod om tre (3) år med ensidig optionsrätt för staden att förlänga avtalet med ett (1) år, d.v.s. sammanlagt högst fyra (4) år.Avtalsstart är planerat till juni 2020.
Avtalstiden för koncernbolagen gäller årsvis från respektive bolagsstämma under våren 2020 till och med respektive bolagsstämma för verksamhetsåret 2022.
Uppskattat totalt värde (SEK) för avtalets löptid beräknas (baserat på historik) till: 10 300 000
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
1. Redovisningsrevision omfattar att biträda förtroendevalda revisorer/lekmannarevisorer med revisionsinsatser. Redovisningsrevisionen inkluderar granskning av löpande redovisning, granskning av årsredovisningen samt delårsbokslut (januari och augusti). Redovisningsrevision ska genomföras för verksamhetsåren 2020, 2021 och 2022. Årsredovisningen för år 2022 ska också inkluderas i uppdraget. I det fall option utnyttjas ska även årsredovisning för år 2023 inkluderas.
2. Planering av revisionsarbete ska utföras samt kansliservice med bland annat allmänna kontorsgöromål såsom kallelser och minnesanteckningar, hantering av revisionens budget och redovisning, samt föra minnesanteckningar vid möten.
3. Förvaltningsrevision sker löpande under året enligt plan från stadens förtroendevalda revisorer. Förvaltningsrevision ska kunna ske på kort varsel. Uppdragen kan avse olika delar av den kommunala verksamheten och gälla projekt/utredningar. Efter skriftlig avropsförfrågan och offert med fastpris för det beskrivna uppdraget sker beställning.
4. Revision i stiftelsen Signalisten och dotterbolaget Solna Bostäder AB (revision av koncernredovisning samt biträde till lekmannarevisorerna.)
5. Revision i Norrenergi AB (revision av redovisning samt biträde till lekmannarevisorerna.)
6. Revision i Solna Vatten AB (revision av redovisning samt biträde till lekmannarevisorerna.)
7. Råsunda Förstads AB och dotterbolaget Överjärva Gård AB (revision av koncernredovisning samt biträde till lekmannarevisorerna.)
8. Falkeneraren AB (vilande bolag).
Revisionen ska utföras i enlighet med tillämplig lagstiftning och god revisionssed.
Volym
Uppskattat totalt värde (SEK) för avtalets löptid, inklusive eventuella förlängningsperioder, beräknas (baserat på historik) till: 10 300 000
Staden förbinder sig inte till angivna volymer och garanterar inga framtida volymer.
Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.