94851-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diktafoner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av diktafoner och tillbehör A066.258/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32332100 Diktafoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser diktafoner och tillbehör såsom fotpedaler, hörlurar, utrustning för att spela in telefonsamtal m.m.
Polisen är i behov av två olika typer av diktafoner som förenklat kan beskrivas som en enkel modell och en mer avancerad modell. Den enklare modellen kommer att användas för att spela in anteckningar och endast för att spela in rösten från en person. Den mer avancerade modellen kommer att användas vid t.ex. förhör och möten och ska därför kunna spela in röster från flera personer, utan att diktafonen behöver flyttas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 450 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen