94975-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Drift av idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av friluftsbad
Referensnummer: 2020/452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av Landskronas stads friluftsbad Citadellbadet och Härslövsbadet.
Citadellbadet är det centrala friluftsbadet i Landskrona tätort, beläget vid Nyhamnsområdet nära havet. Badet helrenoverades 2006 och försågs med ny omklädnings- och servicebyggnad med domartorn i glas, som har fått stor uppmärksamhet för sin arkitektur. Citadellbadet har en sektionerad 25 - meters bassäng för simundervisning och lek samt en 50 - meters bassäng med 8 banor och en hoppbassäng med hopptorn från 3 till 10 meter.
Härslövsbadet är ett mindre friluftsbad mitt i Härslöv. Badet består av en servicebyggnad, en 25-meters bassäng, undervisningsbassäng och plaskbassäng.
Anbudsgivaren erhåller årligen ett driftsbidrag från Landskronas stad. Driftsbidraget avser ett kalenderår. Landskronas stads budget för driftsbidraget är i år maximalt 1 220 000 kr, detta kan komma att ändras under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landskrona stad äger idag två friluftsbad och två inomhusbad. Upphandlingen avser endast driften för de två friluftsbaden.
Avtalstiden är beräknad från och med 13.4.2020 till 31.12.2020 med möjlighet att förlänga tre gånger med ett år i taget (1 + 1 + 1).Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.