Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationell leasing av förmånsbilar
Referensnummer: 2019/065314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Operationell leasing av förmånsbilar enligt de krav som ställs på statliga myndigheter. Förmånsbilar används för Arbetsmiljöverkets inspektionsverksamhet. Bilarna ska kunna användas i olika typer av miljöer i olika delar av Sverige, i stads- och landsvägstrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen