95014-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Byggnadsantikvarisk konsult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggnadsantikvarisk konsult
BeskrivningUpphandlingen syfte och mål är att upphandla ramavtal som omfattar byggnadsantikvariska konsulter. Uppdragen kommer vara inom Helsingborgs kommun. Upphandlande myndigheter är Helsingborgs stad och Helsingborgshem. För att skapa ett hållbart samhälle behöver vi i tidigt skede uppmärksamma och ta hänsyn till befintliga kulturvärden i både landskapet och i stadsmiljön. Beställaren avser med denna upphandling att täcka sitt behov av antikvarisk kompetens kring så väl historiska byggnader, anläggningar och kulturlandskap. Tjänsterna ska utföras enligt vedertagen branschpraxis och enligt förutsättningar givna i ABK 09.
Intern identifierare480/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareByggnadsantikvarisk konsult