95100-2017 - ResultatSverige-Lidingö: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Källsortering, insamling och bortforsling.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lidingö.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Källsortering för stadens verksamheter.
Orientering om uppdraget:
Lidingö stad, konsult och servicekontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende insamling och bortforsling av källsorterat avfall till Lidingö stad (staden) och dess bolag Lidingö Tomt AB samt Lidingöhem AB. Staden agerar inköpscentral enligt 2 kap. 9 a § p. 1 lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU). Staden tecknar avtalet också för bolagens räkning.
Upphandlingen omfattar glas, plastförpackningar, metallförpackningar, grovavfall/skrymmande avfall (t.ex. möbler, verktyg, metallskrot, leksaker, träpall och liknande), el, farligt avfall, olika pappsorter såsom t.ex. pappersförpackningar, wellpapp, tidningar, kontorspapper och sekretesspapper.
Upphandlingen omfattar stadens alla verksamheter.
Uppdraget avser inte insamling från återvinningsstationer för allmänheten eller kommunens återvinningscentral.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 44613800 Avfallscontainrar, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.